Érdekességek az aranyról
Az aranyat az ismert történelem során az ember mindig ismerte és értéket tulajdonított neki. Ez érdekes módon még az egymással kapcsolatban nem lévő kultúrákra is igaz volt - a korai középkorban az európai, közép- és dél-amerikai, valamint távol-keleti kultúrák egyaránt fejedelmi fémként tisztelték az aranyat.
Az újvilág felfedezése előtti középkorban a Magyar Királyságban bányászták az európai arany 50%-át elsősorban Körmöcbányán és Selmecbányán.
1946-ban, amikor a hiperinfláció után a forint lett a fizetőeszközünk, akkor az új pénz aranyalapú valuta volt. Fedezetét a Nemzeti Bank visszakapott 30 tonnás aranykészlete adta és 1 kg arany 13.200 Ft-ot ért (napjainkban nagyjából az ezerszeresét kell forintban fizetni az aranyért).
Jelenleg körülbelül 180.000 tonna az emberiség birtokában lévő aranykészlet, amit ha egy tömbbe összeolvasztanának, akkor egy 21 méter oldalhosszúságú kockát adna csak ki.
Az arany az egyik legnagyobb fajsúlyú természetben is előforduló elem. 1 dm3 (1 liter) súlya 19,32 kg, egy átlagos mobiltelefon színaranyból körülbelül 1 kg-ot nyom.
A Földön bányászható arany minden egyes atomja különleges körülmények között, szupernova robbanások során keletkezett évmilliárdokkal ezelőtt. Az arany mesterséges előállítása nem lehetetlen, de legalább 100-szoros az előállítási költsége a jelenlegi árfolyamnál.